Befőzés

Néhány ötlet, recept tőlem és másoktól is, hogy különleges és finom lekvárok, szörpök, kompótok, zöldségkrémek kerüljenek a kamrapolcra. Valamint hasznos tippek az előkészületekről, az üvegek sterilizálásáról és a befőzéssel kapcsolatban.
Rebarbara:
Fekete áfonya:
Portóis áfonya lekvár fahéjjal
Áfonya lekvár
Áfonyás őszibarack lekvár
Málna-szeder-áfonya lekvár
Áfonya-őszibarack cassis-sal (Ízbolygó)

Szeder:
 Málna-szeder-áfonya lekvár 
Szeder-őszibarack lekvár
Vörösboros szeder lekvár (Édes és Keserű) 


Őszibarack:
Őszibarack áfonya lekvár 
Őszibarack-szeder lekvár

Őszibarack-maracuja lekvár (Édes és Keserű) 
Áfonya-őszibarack cassis-sal (Ízbolygó)
Levendulás-muskotályos sült barack (Tavola in Piazza)

Szilva:
Rozmaringos fahéjas szilva-őszibarack lekvár(Ízbolygó) 

Padlizsán: 
Sült paprikás padlizsánkrém
Zakuszka

Paradicsom:
Ketchup házilag (Szellem a fazékban)
Legfinomabb olasz paradicsomszósz (Tavola in Piazza)

Cékla:
Fűszeres céklalekvár (Kaldeneker) 
Vérnarancsos cékladzsem (MandulaSarok) 
Mézes gyömbéres cékla chutney  
Cékla chutney (vegasztrománia)

Körte:
Vaníliás sütőtök lekvár vilmoskörtével 
Körtés csipkebogyó lekvár

Sütőtök:
Vaníliás sütőtök lekvár vilmoskörtével

Összegyűjtöttem néhány hasznos információt, mielőtt belekezdenénk a nagy befőzésbe.
Először is nagyon fontos, hogy friss, hibátlan gyümölcsöt használjunk, ami tökéletesen érett. Az import gyümölcs erre teljesen alkalmatlan. Finom lekvárunk ebből biztos nem lesz, és a pénztárcánknak sem tesz jót.
Aki van olyan szerencsés helyzetben, hogy saját termést tud befőzni, az a legjobb. De beszerezhetjük közvetlen a termelőtől is, vagy piacról is, bár ez némileg drágább. Érdemes kihasználni a szedd magad akciókat. Élménynek sem utolsó, de több helyen olvastam, hogy hétköznap érdemesebb menni, hétvégén nagyon sokan vannak.
Mielőtt nekilátnánk szerezzük be az üvegeket. Lekvároknak praktikusabb a kisebb üvegeket használni, ebből hamarabb elfogy, hiszen felbontás után hűtőben tároljuk, ott még 1-2 hétig eláll.
Az üvegeket használat előtt sterilizáljuk. Első alkalommal elég egy meleg vizes mosogatás is. Ha azonban már volt benne előzőleg valami, akkor mindenképpen sterilizálni kell az üveget és a kupakot is.
Erre több módszer is van.  Akinek van mosogatógépe, egyszerűbb a dolga, egy hosszabb, magas hőmérsékletű programon mossa tisztára az üvegeket. Akinek nincs, azok forró vizes mosogatás után a sütőbe is tehetik az üvegeket 120 fokon 15-20 perc alatt már biztonsággal csírátlanítottuk az üvegeket. Ugyanígy megteszi az üvegek kifőzése forró vízben 10-15 perc alatt. Ez egy kicsit nehézkesebb, csipesszel kell a forró vízből kivenni az üvegeket és nem mindenkinek áll rendelkezésére akkora edény, ahol ez kivitelezhető. De működik a mikróban való sterilizálás is. Az üvegeket félig töltjük vízzel és 5-6 percre elindítjuk a gépet. 
A tartósítószer mentes eltevés lényege, hogy a még forrásban lévő lekvárt töltsük jól zárható üvegekbe és azonnal zárjuk le, majd fordítsuk fejre. Erre azért van szükség mert a pici levegő, ami az üvegben marad az az üveg aljára kerül, a lekvár hűlése során keletkező pára lecsapódás pedig itt történik meg. Amikor a dunsztban kihűlt lekvárt visszaállítjuk, már vákum van az üvegben és nincs víz a kupakon, ami az estleges romláshoz vezethetne.  Én 5 perc fejre állítás helyett mindig fejtetőre állítva hagyom a dunsztban kihűlni, ehhez egy vastag plédet használok, ebbe bugyolálom bele a csinos kis üvegeket.
Másnap szépen be is sorakoztathatjuk a spájzunk polcaira vagy a kamraszekrénybe.  Ne feledkezzünk el megjelölni, mi van az üvegben, és melyik évben tettük el. Napfénytől védve, száraz és hűvös helyen tároljuk. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése